Kuigi mängu nimetatakse rannatenniseks, sarnaneb see rohkem võrkpalli kui päris tennisega. See spordiala ühendab tennist ning võrk- ja sulgpalli. Nii nagu rannavõrkpalli, mängitakse ka rannatennist üle võrgu, kuid väikese rõhuga tennisepalli ja reketiga. Ehkki mäng sarnaneb olemuselt võrkpalliga, on sel kiire tempo nagu tennises.
Seda lõbusat spordiala harrastavad peamiselt inimesed, kes soovivad nautida rannamõnusid. Ei ole vaja erilisi oskusi, et kaasa lüüa. Isegi need, kes ei ole kunagi ühegi reketispordialaga tegelnud, saavad reeglid kiiresti selgeks ja mängust rõõmu tunda.
Nii et kui kavatsete selle spordialaga järgmisel suvel tegelda või soovite otsustamiseks asja kohta rohkem teada saada, soovitame edasi lugeda.
Tutvustame fakte, mis aitavad teil selle hoogsalt leviva spordiala kohta rohkem teada saada.
Siin on 25 huvitavat fakti rannatennise kohta.
- Aluse panid tennisemängijad
Rannatennis sai alguse 1970. aastate hakul, kui rühm tennisiste proovis ühes Itaalia rannikulinnas mängida tennist, kasutades tavalisi reketeid ja rannavõrkpalli võrku.
- Esialgu kasutati rannavõrkpalli võrku
Algusaegadel mängiti rannatennist rannavõrkpalli võrguga; hiljem aga muudeti see mängu atraktiivsuse ja kiiruse huvides madalamaks.
- Kasutatakse väikese rõhuga tennisepalli
Rannatennist mängitakse väikese rõhuga tennisepalliga – täpsemalt ITF Stage 2 ehk 50% rõhuga oranži lastetennise palliga, mis on pooleldi kollane ja pooleldi oranž. Tennises kasutavad neid palle umbes 7–10-aastased lapsed.
- Võrk on võrkpallivõrgust madalam, kuid tennisevõrgust kõrgem
Ametlikult on rannatennise võrgu kõrgus 1,7 meetrit. Võrkpallivõrgu ülemine äär on naistel 2,24, meestel 2,43 meetri kõrgusel, tennisevõrk aga on maksimaalselt 1,07 meetrit kõrge.
- Pall peab olema kogu aeg õhus
Kuna seda mängu mängitakse rannas, täpsemalt liival, ei saa pall põrkuda. Mängijad peavad lööma palli õhus ja kui pall puudutab maad, saab lööja punkti.
- Platsi mõõdud nagu rannavõrkpallis
Rannatennise võrk on rannavõrkpalli omast madalam, kuid väljak on sama suur. Paarismängu puhul on väljaku suurus 16 korda 8 meetrit, üksikmängu puhul 16 korda 4,5 meetrit. Väljaku pikkus on üksik- ja paarismängus alati samasugune.
- Tennisega väga sarnane punktiarvestus
Väheste eranditega loetakse seisu samamoodi nagu tennises. Arvestus algab tavaliselt nullist, jõuab 40-ni ja geimivõiduni. Võidab võistkond või mängija, kes jõuab esimesena 7 või 9 geimivõiduni, kusjuures eduseis peab olema vähemalt kaks geimivõitu.
Kuna rannatennist mängitakse enamasti meelelahutuslikul tasemel, pole sugugi tavatu, et mängijad lepivad reeglid ja punktiarvestuse ise kokku.
- Servida saab ainult ühe korra
Erinevalt tavalisest tennisest, kus saab teha kaks servi, servitakse rannatennises ainult üks kord. Kui servil eksite, kaotate punkti.
- Mängitakse ilma lisapunktideta
Erinevalt tennisest, kus geim tuleb võita kahepunktise vahega, pole rannatennises pärast seisu 40 : 40 (või tasa) vaja saada kaht punkti järjest. See mängija või paar, kes võidab järgmise punkti, võidab seisul 40 : 40 geimi.
- Punkt võidetakse, kui …
Punkt võidetakse siis, kui pall puudutab vastase väljakupoolel maad, vastane lööb palli võrku või lööb palli väljaspool väljakut.
- Enamasti mängitakse paaris
Olenemata sellest, kas tegu on meeste, naiste või segaturniiriga, mängitakse peaaegu kõiki rannatennise turniire paarismängu formaadis. Siiski saab rannatennist mängida väiksemal väljakul ka üksikmänguna, eriti harrastajate tasemel.
- Lihtne õppida
Rannatennist on võrreldes paljude teiste aladega üsna lihtne ära õppida. Ilmselt omandate selle kiiresti, kui olete varem harrastanud muid reketimänge, näiteks tennist või sulgpalli.
Aga isegi kui te pole ühegi reketispordialaga kokku puutunud, saate mängu päeva või kahe jooksul selgeks ja võite sõpradega mängima hakata.
- Maailmas ametlikult tunnustatud spordiala
Rahvusvaheline tenniseliit tunnustas mängu 2009. aastal ja nüüd kuulub see maailma kõige kiiremini kasvava levikuga spordialade hulka. Rannatennist juhib ametlikult rahvusvaheline rannatennise föderatsioon IFBT.
- Rannatennise keskus on Itaalia
Peale selle et mäng on sealt pärit, itaallased ka armastavad seda spordiala. Rannatennist harrastab üle veerand miljoni itaallase ja riigis on umbes 1700 rannatennise mängimise kohta.
Lisaks on itaallased domineerinud enamikul rahvusvahelistel võistlustel ja nende osaluse määr on üks suurimaid.
- Tenniseväljakud muudetakse rannatenniseväljakuteks
Brasiilias on mäng muutunud nii populaarseks, et paljud tenniseklubid muudavad tavalised tenniseplatsid rannatennise väljakuteks. Just, liiva ja kogu kraamiga! Seda mängitakse nüüd kõikvõimalikes kohtades mujalgi kui rannas ja see trend levib kogu maailmas.
- Mängu juurde käib muusika
On tavaline, et rannatennisematšidel, isegi profiturniiridel, kõlab muusika. Kuna rannatennist mängitakse rannas ja eriti suvisel ajal, on rannatennis pigem nagu suur spordipidu, kus on tore olla kõigil alates pealtvaatajatest kuni mängijateni.
- Kaasa löövad paljud endised ja praegused tipptennisistid
Nende tenniseproffide seas, kes on jäänud fotole rannatennist mängimas, on näiteks Serena Williams, Andy Murray, Rafael Nadal, Viktoria Azarenka, vennad Bryanid.
- Mängida saab murul, kõval pinnal ja isegi lumel
Kuigi profirannatennist mängitakse ainult liival, on see spordiala harrastajate seas üsna kohandatav: seda saab mängida murul, lumel ja kõval pinnal.
Kui aga mängite kõval pinnal, siis mõelge hästi, enne kui palli järele viskute!
- Kasulik füüsilisele ja vaimsele tervisele
Peale selle et rannatennis on suurepärane kehaline tegevus, toetab see mäng ka emotsionaalset ja vaimset tervist. Uuringud on näidanud, et reketispordialad, mis on enamasti väga seltskondlikud, aitavad elada kauem ja õnnelikumalt.
- 2008. aastal loodi ITFi rannatennise sari
- 2009. aastal hakkas rahvusvaheline tenniseliit korraldama ülemaailmset rannatennise sarja. Sel aastal oli sarjas ainult 14 turniiri, mis kõik toimusid Euroopas.
- Esimesed maailmameistrivõistlused toimusid 2009. aastal
Esimesed rannatennise maailmameistrivõistlused toimusid 2009. aasta mais Roomas. Mängijaid oli 13 riigist ja lõpuks võitsid nii mees- kui ka naispaarismängu itaallased.
- Viis suurturniiri
Igal aastal toimub palju profisarja turniire, kuid kõige tähtsamad on praegu maailmameistrivõistlused, võistkondlikud maailmameistrivõistlused, Euroopa meistrivõistlused, Pan-Ameerika meistrivõistlused ja Aafrika meistrivõistlused.
- 2014. aastal tõusis esimese mitteitaallasena maailma esinumbriks brasiillane
- 2014.aastal tõusis Rio de Janeirost pärit Vini Font esimese mitteitaallasena ITF-i rannatennise maailma edetabelis esikohale.
- 2015. aastal tõusis esimese mitteitaallannana maailma esinumbriks sakslanna
Vini Fonti jälgedes sai 14. septembril 2015 sakslannast Maraike Biglmaierist esimene väljastpoolt Itaaliat pärit naismängija, kes tõusis naiste maailma edetabelit juhtima.
- 2018. aastal jäi Itaalia Euroopa võistkondlikel meistrivõistlustel esimest korda tiitlita
- juulil 2018 tuli pärast kümneaastast Itaalia valitsemisaega Euroopa meistriks Prantsusmaa võistkond. See oli esimene kord, kui need võistlused võitis keegi muu kui Itaalia.
Lõpetuseks
Kui olete rannasõber ja teile meeldib vabas õhus aega veeta, peaksite kindlasti proovima rannatennist. See on väga lõbus ja ühtlasi ka suurepärane treening.
Sedamööda, kuidas rannatennis aina levib ja muutub üha populaarsemaks, peame seda loetelu tõenäoliselt uuendama. Loodame siiski, et seniks aitas siinne loetelu teil selle suhteliselt uue, kuid suurepärase spordiala kohta rohkem teada saada.
Allikas: www.sportsver.com