Rannatennis on üks kuumimaid spordialasid, mis levib hoogsalt kõikjal maailmas, eriti paljudes rannikulinnades. Seda spordiala on kõige täpsem kirjeldada kui rannavõrkpalli ja tennise kiiret hübriidi.
Nagu nimetuse järgi võib arvata, mängitakse seda peamiselt rannas. Kuid kas olete mõelnud, et rannatennist võiks mängida ka muul pinnal peale liiva? Kas see on võimalik?
Jah, rannatennist saab mängida muul väljakukattel, näiteks betoonil, murul ja isegi lumel. Kuigi enamik mängijaid eelistab mängida liival, on võimalik mängida mujalgi, sest pall ei pea põrkuma.
Profiturniiridel mängitakse rannatennist siiski alati liival.
Jätkake lugemist, et saada lisateavet tennisemängu kohta eri väljakukatetel.
Väljakukate
Rahvusvahelise tenniseföderatsiooni ITF ehk rannatennisereeglite haldaja kinnitusel peab rannatennise väljakukate olema tehtud tasasele pinnale ühtlaselt paigutatud liivast ning selles ei tohi olla kesti, kive ega muid võõrast päritolu esemeid, mis võivad mängijatele ohtu kujutada.
Väljaku piirid tuleb tähistada värvilise lindiga, mis on pinnakattega kontrastset värvi.
Muru, kõva pind ja liiv
Rahvusvaheline rannatennise föderatsioon IFBT on koostanud ka rannatennise eri versioonide juhendid. Föderatsioon, mis koostab spordi propageerimise kõrval ka võistlusreegleid, tegeleb kolme valdkonnaga:
- rannatennis, mida mängitakse liival
- reketivolle, mida mängitakse tennisereketiga ja samuti liival
- saalireket, mida mängitakse rannatennise reketiga murul või kõval pinnal
Kaks viimast on rannatennise pisut erinevad variandid, kuid üldjoontes samasugused.
Hoogsalt leviv spordiala
Spordiala sai alguse Itaaliast 1970. aastate hakul, kui rühm tennisiste proovis mängida tennist rannavõrkpalliväljakul.
Viimase 40 aasta jooksul on rannatennis levinud üle kogu maailma. Ainuüksi Itaalias on randades umbes 1700 rannatennise mängimise kohta.
See arv ei hõlma spordisaalides ja sisemaal asuvaid väljakuid, mille arv aina kasvab. Algul rannas harrastatud mäng on nüüd levinud tenniseklubides, kuurortides, maaklubides, spordisaalides ja mujal, kuhu saab liiva paigutada.
Mängida saab igal pool ja igal ajal
Rannatennis on äärmiselt kohandatav. Kui te ei ole võistlussportlane, võite rannatennist mängida kõikjal, kus see teile sobib või meeldib: olgu lumel, murul või muul kõval pinnal.
Teisisõnu saab rannatennist mängida mis tahes aastaajal. Pealegi on rannatennis reeglite mõttes lihtne segu rannavõrkpallist ja tennisest. See nõuab minimaalset alustamiskulu. Kui teil on olemas vajalik varustus, saate mängida igas rannas.
Miks valida rannatennis, kui võib mängida lihtsalt tennist, võrkpalli või mõnd muud võrguspordiala? Nagu tennis ja võrkpall, on ka rannatennis füüsiline spordiala, mis nõuab kiirust ja jõudu. Kuid sel on ainulaadseid eeliseid, mida enamik mänge ei paku.
Kehasõbralik
Vaadakem tõsiasju. Näiteks rannavõrkpallis tuleb ette verevalumeid ja randmevalu. Tennist mängitakse jäiga reketiga ning mõnikord saavad pahkluud ja jalad kõval pinnal haiget. Kuna rannatennist mängite tõenäoliselt liival, on koormus pahkluudele ja jalgadele väiksem. Ka ei tee rannatennise reket kahju teie käsivarrele ja randmele.
Tasub meeles pidada, et rannatennist mängitakse paljajalu ja mugavas riietuses. Ning kui mängite rannas, saate nautida taevast ja merevaadet. Matšide vahel võite ka suplemas käia.
Kerge ja lihtne mängida
Rannatennist on lihtne õppida ja mängida: ei ole vaja osata palli servida, lüüa ega tõrjuda. Vaja on ainult vähendatud survega tennisepalli, kahte rannatennisereketit, võrku ja kohta, eelistatavalt võrkpalliväljakut. Paljudes maailma randades on rannavõrkpalliväljakud juba olemas.
Sundimatu õhustik
Rannatennist mängides võite kuulata oma lemmikmuusikat – erinevalt teistest spordialadest, mida mängitakse vaikuses. Liiva, ranna, inimeste ja muusika koosmõjul kujunev sundimatu õhustik soodustab vestlusi kõikvõimalikel teemadel, mis ei pruugi olla seotud rannatennisega. Nii võib juhtuda, et leiate väljakul kliendi või partneri.
Päike, liiv ja lust!
Enamik inimesi armastab selle spordialaga kaasnevat lustlikkust. Kindlasti meeldib teile see tunne, mida kogete päikesesoojale liivale viskudes. Muidugi võite soovi korral mängida ka väsimuseni.
Igaühe spordiala
Köidab paljusid
Rannatennis on nauditav spordiala, mida saavad harrastada nii noored kui vanad. Rannatennise reegleid ja tiimi suurust saab muuta, et need sobiksid erinevate võimetega mängijatele.
Rannatennisega võite tegelda ka võistlussportlasena. Lühidalt: see spordiala meeldib nii rannasõpradele kui ka sportlastele.
Seltskondlik spordiala
Kui tahate suhelda ja leida uusi sõpru, siis on rannatennis teile ideaalne mäng. Sellel spordialal on seltskondlikkuse roll suurem kui paljude teiste reketimängude puhul. Osa inimeste arvates on rannatennis 21. sajandi sulgpall, sest seda saab mängida nii spordina kui ka jooki nautides.
Rannatennisest
Tasub teada
- Punktiarvestus on peaaegu sama nagu tennises, aga ei kehti kahe punkti ülekaalu nõue.
- Rannatennist mängitakse enamasti paarismänguna, kuid võimalik on mängida ka üksikmängu, mis toimub veidi kitsamal väljakul.
- Vastasmängijad peaksid seisma üksteise vastas.
- Punkt võidetakse, kui vastane lööb palli võrku või välja ja kui pall puudutab vastase väljakupoolel maad.
- Piirijoonele kukkunud pall loetakse sees olevaks.
- Löök loetakse õigeks ka siis, kui pall maandub vastase väljakupoolel pärast võrgupuudet.
- Esimesena servija otsustatakse tavaliselt matši alguses loosi teel.
- Erinevalt sulgpallist võib servi vastu võtta iga mängija.
Väljak
Üldiselt on rannatennise väljak ristkülikukujuline ja nii nagu enamikul reketispordialadel, on piirijooned ja plats eri värvi.
Väljak on jagatud postide külge kinnitatud võrguga kaheks võrdseks osaks. 1,7 meetri kõrguse võrgu silmad peaksid olema väikesed, et pall ei pääseks neist läbi.
Paarismängu puhul on mänguväljaku pikkus 16 meetrit ja laius 8 meetrit. Üksikmängus peaks plats olema sama pikk nagu paarismängus, ent kitsam: 4,5 meetrit.
Pallid
ITF on heaks kiitnud mitu pallitüüpi, kuid tavaliselt kasutatakse rannatennises oranži teise taseme palli. Esialgu oli lubatud esimese taseme (roheline) väikese rõhuga pall, aga 2010. aastal neist loobuti.
Eelistatud on teise taseme pallid, sest need on veidi pehmemad, mistõttu lendavad need teiste tennisepallidega võrreldes aeglasemalt ning tänu sellele on pallivahetus pikem ja mäng nauditavam. Enamasti on need pallid pooleldi oranži ja pooleldi kollast värvi.
Kokkuvõtteks
Rannatennis on lõbus ja kaasahaarav spordiala. Tulevikku vaadates tõuseb rannatennises üsna kindlasti esile uus laine maailmatasemel talente ning see mäng leiab võrdväärse koha teiste ranna- ja reketispordialade kõrval.
Nagu öeldud, on rannatennisega lihtne alustada. Lihtsalt proovige seda oma pere või sõpradega mis tahes aastaajal. Saate mängida koduaias või lähimas pargis. See on väga kohandatav spordiala, nii et võite mängida ka lumel. Tehke algust!
Kuid ükskõik, kas mängite seda rannas, murul või aias, loodetavasti veedate toredasti aega!
Allikas: www.sportsver.com